Telefon
WhatsApp
Savaşta son dakika... Tanklara 'korkusuz' saldırı kamerada! Füzeyle vurulan ismin sürpriz fotoğrafları dolaşıma girdi

Gazze Şeridi'ndeki savaş 222'inci gününe girerken, İsrail hem güneyindeki Mısır'la hem de kuzeyindeki Lübnan'la karşı karşıya. Bütün gelişmeleri dakika dakika canlı blog sayfasına taşıyoruz.

megaphone

CANLI AKTARIYORUZ

KRİZ BÜYÜYOR, İSRAİL'İ KORKU SARDI

En yakın müttefiki ABD'nin bile karşı çıktığı Refah işgaline başlayan İsrail, güney komşusu Mısır'la ciddi kriz yaşıyor. İsrail tankları geçen hafta Gazze Şeridi'nin en güneyinde yer alan Refah'a girdi, bölgenin dünya ile tek bağlantısı olan Mısır sınırındaki Refah kapısını ele geçirdi.

Bu aynı zamanda İsrail ve Mısır arasında 1979 yılında imzalanan barış anlaşmasının ihlali anlamına geliyordu. Zira, sınır hattında ince bir tampon bölge olan Philadelphia Koridoru'na İsrail işgal birliklerinin girmesi, Kahire yönetimi için kırmızı çizginin aşılması oldu.

Kahire, Philadelphia Koridoru'nda İsrail tanklarının görünmesiyle Refah kapısını kapattı, Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanı'nda açtığı soykırım davasına katılacağını duyurdu.

Tel Aviv ise Gazze Şeridi'ne yardımların girişi için Mısır'ın Refah kapısını açmasını istedi, insani krizden Kahire yönetimini sorumlu tuttu.

Mısır'ın İsrail'in yanıtı gecikmedi, Dışişleri Bakanı Semih Şükri Tel Aviv'in Gazze Şeridi'ndeki insanî krizin suçunu Kahire'ye atma girişimini kınayıp "Yardımların Gazze'ye girememesinin ana nedenleri, İsrail'in Refah sınır geçişinin Gazze tarafını ele geçirmesi ve bölgede yürüttüğü askerî operasyonlardır" dedi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Mısır'ın İsrail ile diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürebileceğini yazdı. Haberini ismini vermediği Mısırlı yetkililere dayandıran WSJ, Kahire'nin İsrail büyükelçisini geri çekebileceğini aktardı.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi ise, bugün Tel Aviv yönetimindeki korkuyu sayfalarına taşıdı. Haaretz'e göre, Tel Aviv ve Kahire arasındaki ilişkiler dibe vururken İsrailli yetkililer Mısır'ın mevcut arabuluculuk rolünü askıya almasından korku duyuyor.

Aylardır devam eden ateşkes müzakereleri, Mısır, ABD ve Katar arabuluculuğunda gerçekleşiyor. Haaretz'e konuşan İsrailli bir yetkili, "Mısır'da gelinen nokta, savaşın başından bu yana en kötü durum" diyerek mevcut tabloyu özetledi.

Bir başka yetkili ise, Kahire'nin ilk ayların aksine şu anda savaşı durdurmak için kasten hamleler yaptığını belirtti, bunun daha önce asla yaşanmadığını savundu.

İsrail'in saldırıya geçmesiyle Refah'a sığınan yüz binlerce Filistinli bir kez daha yerlerini terk edip bu kez kuzeye doğru kaçtı. Mısır, savaşın başından bu yana sınıra bir göçmen akını olmasından endişe ediyor ve İsrail'i defalarca uyardı.

Mısır, 1979'da İsrail ile barış anlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi. Kahire 1979 yılında imzalanan anlaşmayı bölgesel istikrarın kilometre taşı olarak görüyor.

TANKLARA 'KORKUSUZ' SALDIRI! REFAH'TA İLK İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu, geçen hafta giriştiği Refah'ın işgalinde bir askerinin öldüğünü duyurdu.

Katliamdan kaçan 1,5 milyon Filistinli için son sığınak haline gelen Mısır sınırındaki Refah şehrinde hem tahliyeler hem de yoğun çatışmalar var.

İsrail ordusu, işgal birlikleri ile Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları arasındaki çatışmada bir askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Böylece, Ekim ayı sonunda başlayan kara işgalinde İsrail ordusunun kaybı 273'e çıktı.

Kassam Tugayları ise Refah'ta havaya uçurduğu İsrail tanklarının görüntülerini yayınladı. Al Jazeera, saklandıkları tünelden çıkıp park halindeki bir İsrail tanklarına ulaşan ve tanksavar mayınlarını yerleştiren Filistinli savaşçıların, korkusuz saldırılar gerçekleştirdiği yorumunu yaptı. Savaşçılar patlamadan önce tünele dönerken, bir başka Filistinli savaşçı uzaktaki tankı roketle vurdu.

FÜZEYLE VURULAN MEKKİ'NİN SÜRPRİZ FOTOĞRAFLARI DOLAŞIMA GİRDİGazze'deki savaştan bir gün sonra, 8 Ekim'de başlayan sınır çatışmalarında Salı gününü Çarşamba'ya bağlayan gece İsrail bir kez daha el yükseltti.

Lübnan'ın en büyük askeri gücü Hizbullah ile İsrail ordusu arasındaki sınır çatışmasında, gece yarısı Akdeniz kıyısındaki Sur şehrinde ilerleyen bir araç silahlı insansız hava aracından ateşlenen füzeyle vuruldu.

Araçta seyahat edenlerden biri, Hizbullah'ın önemli isimlerinden Hüseyin Mekki'ydi.

İran destekli grup Mekki'nin öldürüldüğünü duyurdu ancak rütbesine dair bir bilgi sunmadı.

İsrail ordusu ise, 50'li yaşların ortasındaki Hüseyin Mekki'nin Hizbullah'ın kıyı komutanı olduğunu savundu.

Alev topuna dönen araçta ölen Hizbullah komutanı Mekki'nin, İsrail tarafından İran'ın Şam Büyükelçiliği'nde vurulan Kudüs Gücü komutanı Muhammed Rıza Zahedi ile yan yana fotoğrafları sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

Devrim Muhafızları'nın yurt dışı operasyon birimi Kudüs Gücü'nün en önemli komutanlarından Rıza Zahedi ve altı subayın konsolosluk binasında öldürülmesi, İsrail ve İran'ı ilk kez doğrudan karşı karşıya getirdi. İran İsrail'e 300'ü aşkın füze ve kamikaze drone'la saldırdı, Tel Aviv İran'ın orta kesimindeki bir askeri üsse füze ateşleyerek karşılık verdi.

Uluslararası haber ajansı AFP, zaman zaman 100 kilometre içerideki Bekaa Vadisi'ne kadar sıçrayan sınır çatışmasında bugüne kadar Hizbullah'ın 330'den fazla üyesini kaybettiğini aktarıyor.

Haberin Devamı
BIDEN'DAN İSRAİL'E YENİ SİLAH YARDIMI

Refah işgali nedeniyle İsrail'e bazı bombaların sevkiyatını askıya alan ABD, ana müttefikine yeni silahlar göndermeye hazırlanıyor.

Wall Street Journal gazetesi, ABD lideri Joe Biden'ın İsrail'e 1,2 milyar doları aşan değerde yeni silah paketi yollamak için Kongre'yi bilgilendirdi.

Silah paketinde 700 milyon dolarlık tank mermisi, 60 milyon dolarlık havan mermisi, 500 milyon dolarlık zırhlı araçlar bulunuyor.

Silah paketi Kongre'nin onayına sunulacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Puan Durumu

Takım OM G M P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Merkez Nöbetçi Eczaneler

Adıyaman/Merkez
Deniz Eczanesi
0537 737 86 90
Yunus Emre Mah. Şifa Cad. 29149. Sokak 400 Yataklı Araştırma Hastanesikarşısı No:5A


Adıyaman/Merkez
Alev Eczanesi
0416 216 39 24
Eskisaray Mah.Gölbaşı Cad. Maraş Pastanesi yanı No:6


Adıyaman/Merkez
Turan Eczanesi
0416 214 62 77
Varlık Mah.1504. Sokak Askerlik Şubesi arkası No:8/A


Sinop/Merkez
Gökçe Eczanesi
03682611536
KEFEVİ MAHALLESİ DERVİŞ SARABİL CADDESİ NO.2/AA


Karaman/Merkez
Seda Koçak Eczanesi
0338 214 70 71
Perşembe Pazarı Civarı 2 Nolu Sağlık Ocağı Yanı Alişahane Mah. 197. Sok. No:12/A


Karaman/Merkez
Zeki Eczanesi
0338 213 17 77
Yeni Devlet Hastanesi Karşısı Gevher Hatun Mah. 1984. Sok. No: 52/D KARAMAN


Anket

E-Bülten Aboneliği